Negocierile dintre SUA și Iran s-au blocat după amenințările lui Trump

Nu era clar dacă decizia Iranului de a suspenda negocierile a fost permanentă sau o demonstrație simbolică de protest. Înainte însă de a părăsi discuțiile față în față din Elveția, Iranul a ajuns la un proiect de acord privind modul în care SUA vor emite o derogare de la sancțiunile asupra exporturilor de petrol iranian, una dintre condițiile prealabile cheie înainte ca Iranul să deschidă discuțiile privind dosarul său nuclear, relatează The Guardian.

Oficialii iranieni au susținut că derogările vor fi emise în curând, adăugând că s-au făcut progrese și în ceea ce privește deblocarea activelor iraniene din conturile bancare din străinătate.

Săptămâna trecută, Iranul și SUA au semnat un memorandum de înțelegere menit să ridice blocada din strâmtoarea Ormuz, ceea ce va duce la 60 de zile de discuții privind programul nuclear civil al Iranului.

Furie în rândul echipei de negocieri iraniene

Fluxul de amenințări agresive ale lui Trump pe rețelele de socializare și în interviurile televizate a ajuns peste Atlantic la locul negocierilor, provocând furie în rândul echipei de negocieri iraniene, care a declarat că reprezintă o amenințare inacceptabilă la adresa siguranței lor personale. Aceștia au subliniat că memorandumul semnat de Trump săptămâna trecută includea un pact de neagresiune.

Amenințările lui Trump au contrastat cu tonul adoptat de vicepreședintele său, JD Vance, care a declarat că președintele i-a cerut să folosească discuțiile pentru a schimba situația cu Iranul.

Negociatorul-șef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a declarat: „Nu cred ei că, dacă amenințările lor ar fi avut vreun efect, nu ar fi ajuns la disperarea cu care se confruntă astăzi? Nu luăm deloc în considerare amenințările americanilor.”

Însă delegația s-a simțit obligată să plece în semn de protest, parțial pentru că există presiuni politice interne asupra negociatorilor, care ar trebui să arate că nu au încredere în echipa de negocieri a lui Trump.

Negociatorii din SUA și Iran au început discuțiile de pace duminică, în Elveția, delegația americană fiind condusă de vicepreședintele JD Vance.

MAI MULT MEDIAFAX

Obține biletul gratuit la nZEB Expo 2026 București

Vă invităm la VIP Lounge în cadrul nZEB Expo, cel mai mare eveniment dedicat construcțiilor sustenabile din România, organizat la Romexpo, București între 11-14...

Recomandăm și ...

Campionatul Mondial 2026: Uruguay-Capul Verde 2-2

Micul stat insular, Capul Verde, a preluat conducerea cu 1-0 în fața Uruguayului la începutul meciului, prin lovitura liberă a lui Kevin Lenini Pina...

Bătălii electorale pe toate fronturile. Târg luat cu asalt de Călin Georgescu. „Să nu pierdem copilu’, cu ochii la Călin al nostru!”| REPORTAJ

Agitație în cel mai mare târg de săptămână din județul Olt, locul în care se adună, duminică de duminică, zeci de mii de oameni....

Cupa Mondială 2026: Selecţionerul Senegalului afirmă că problema contractului său este „rezolvată”

Antrenorul Senegalului, Pape Thiaw, a dezvăluit duminică, într-o conferinţă de presă, în ajunul meciului cu Norvegia de la Cupa Mondială, că problema contractului său...

ULTIMA ORĂ