Marile companii din domeniul tehnologiei lansează inițiative împotriva traficului ilegal de animale sălbatice

Anunțul a fost făcut în cadrul unui forum de afaceri organizat de prințul William și inițiativa „United for Wildlife” a Fundației Regale, în timpul Săptămânii de Acțiune Climatică de la Londra, potrivit Reuters.

Companii precum Google, Meta, TikTok și Alibaba se angajează să pună capăt traficului ilegal pe platformele lor. Acestea vor căuta modalități de a eradica anunțurile online, inclusiv prin detectarea și prevenirea bazate pe inteligență artificială.

Acestea reprezintă o cincime din piața globală de comerț electronic și 90% din utilizatorii de rețele sociale din lume.

Vodacom și Safaricom vor utiliza inteligența artificială în sistemele de combatere a spălării banilor și de monitorizare a tranzacțiilor pe platforma de plăți mobile M-Pesa.

Firmele de analiză a criptomonedelor și a tehnologiei blockchain, precum și companiile de plăți, inclusiv PayPal, TRM Labs, Chainalysis și Luno, se angajează să întrerupă fluxurile financiare legate de comerțul ilegal cu specii sălbatice.

British Airways și Heathrow vor lansa o campanie de sensibilizare a publicului cu privire la acest comerț.

Comerțul cu produse provenite din fauna sălbatică generează până la 23 de miliarde de dolari anual, potrivit unui raport al Programului Națiunilor Unite pentru Mediu. Se estimează că 1 milion de specii de plante și animale sunt amenințate cu dispariția.

David Fein, copreședinte al United for Wildlife: „Ceea ce observăm astăzi din partea sectorului privat este recunoașterea faptului că comerțul ilegal cu specii sălbatice reprezintă atât o problemă de mediu, cât și una de afaceri”.

MAI MULT MEDIAFAX

Obține biletul gratuit la nZEB Expo 2026 București

Vă invităm la VIP Lounge în cadrul nZEB Expo, cel mai mare eveniment dedicat construcțiilor sustenabile din România, organizat la Romexpo, București între 11-14...

Recomandăm și ...

Zelenski îi cere lui Lukașenko măsuri concrete pentru dezescaladare. „Poate să-și păstreze scuzele pentru el”

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a făcut apel la liderul belarus Aleksandr Lukașenko să ia măsuri concrete pentru dezescaladare.

Zelenski spune că președintele Poloniei se comportă ca Viktor Orbán: „Cred că se va termina rău”

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că președintele polonez Karol Nawrocki i-a retras cea mai înaltă distincție de stat din cauza unor lupte politice...

Cod galben ANM de căldură și furtuni: temperaturi ridicate, vijelii și grindină pe 22 și 23 iunie

Administrația Națională de Meteorologie a emis luni, 22 iunie, mai multe avertizări cod galben pentru vreme călduroasă, disconfort termic accentuat, dar și pentru furtuni...

ULTIMA ORĂ