Ministrul desemnat pentru portofoliul Energiei în guvenrul propus de Adrian Veştea, Bogdan Ivan, este de părere că nu este cazul ca sttatul să vândă din pachetele de acţiuni pe care le deţine în marile companii din sectorul energetic. „Nu consider că o anumită companie va fi mai profitabilă, va fi condusă mai bine, va avea rezultate mai bune dacă 10% sau 15% din pachetul de acţiuni al acelei companii nu va mai fi a statului român, ci va fi a altor companii”, argumentează Ivan, arătând că este nevoie de clarificarea indicatorilor de performanţă şi de evaluări care să nu fie „formale” în ceea ce priveşte conducerile acestor companii.
MAI MULT NEWS.RO



