Președintele AUR, George Simion, a anunțat, luni după-amiază, că parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul Veștea. Votul în plen este programat la ora 21.30. Matematic, fără susținerea AUR, Cabinetul Veștea nu ar avea nicio șansă să obțină cele 233 de voturi necesare învestirii.
„Țara trece printr-un moment foarte foarte complicat, prin cea mai mare criză economică, socială și politică din ultimii 35 de ani. Este nevoie de reconciliere națională și din câte am ascultat este nevoie de AUR. Este nevoie de voturile partidului AUR pentru susținerea unui Guvern, pentru a scoate țara din criză, pentru a scăpa de Bolojan. Asta este marota pe care am tot auzit-o.
Consecițnțele guvernării Bolojan trebuie înlăturată, programul de guvernare a lui Bolojan trebuie să plece. Îi solicit lui Ilie Bolojan să părăsească Palatul Victoria. Dacă deseară va exista un vot penru această guvernare cu un premier care nu a venit să ne ceară votul, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR”, a spus George Simion.
În acest timp, la audierile miniștrilor, parlamentarii AUR au ieșit din săli și nu au votat. Tactica parlamentarilor AUR a dus, uneori, la avize pozitive, în cazul lui Florin Barbu, propus la Ministerul Agriculturii sau la avize negative, Romeo Lungu, propus la Ministerul Dezvoltării.
Guvernul Veștea are nevoie de voturile AUR pentru învestire
Cu voturile din PSD, cele a aproximativ 23 de liberali din tabăra Veștea, voturile minorităților, neafiliaților, Uniți pentru România și PACE, Executivul lui Adrian Veștea ar avea în continuare nevoie de sprijin din partea AUR. În funcție de voturile parlamentarilor PNL și ale grupurilor mici, necesarul de voturi de la partidul lui George Simion este estimat între 16 și 25. Inclusiv liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a transmis, luni dimineață, că parlamentarii partidului nu vor susține cabinetul. Totuși, sursele politice spun că PSD și tabăra Veștea au negociat individual pentru voturi.
MAI MULT GANDUL.RO



