Discuțiile de la sediul AUR s-au terminat. Adrian Veștea: În această seară mergem la învestire. Simion: Nu luăm în calcul un vot pentru Veștea, deocamdată. Ce condiții îi pune lui Nicușor Dan pentru a-i vota guvernul

Negocierile dintre Adrian Veștea și George Simion s-au încheiat , după mai bine de o oră de discuții. La ieșirea din sediul AUR, premierul desemnat a transmis că, în această seară, va merge la investire și va solicita votul parlamentarilor. În paralel, Simion și-a arătat disponibilitatea pentru rezolvarea crizei politice.

Veștea a ieșit de la negocierile AUR

Premierul desemnat a mers la discuțiile cu George Simion însoțit de Bogdan Ivan de la PSD și Sorin Cîmpeanu de la PNL.

„Am deschidere pentru orice solicitare care poate duce la o mai bună guvernare sau la găsirea soluțiilor pe care românii le așteaptă. Vom merge la învestire și vom solicita parlamentarilor care au fost informați să își exprime votul”, a transmis Veștea.

Simion: ”AUR nu e parte a problemei, e parte a soluției”

În paralel, Geooreg Simion a transmis: „În această seară, la sediul AUR a venit premierul desemnat de Nicușor Dan, împreună cu câțiva dintre miniștrii propuși, ai Apărării și Energiei. Eu cred că este un pas spre normalitate ca al doilea partid politic din Parlament să fie consultat și întrebat.

Avem restricții din partea președintelui României care ne fac să nu luăm în calcul un vot pentru învestire. Nicușor Dan a spus în data de 6 mai că nu este de acord cu un guvern din care să facă parte AUR. Totodată, considerăm că există niște catalogări potrivit cărora noi nu am fi prooccidentali. Așteptăm clarificări de la Nicușor Dan.

Dacă se va porni la o altă nominalizare și dacă va fi propus un om pe care l-am văzut rezonabil astăzi, săptămâna aceasta România trebuie să fie condusă, nu se poate așa ceva.

Înainte de orice întrebare, vreau să vă spun că în țară se trăiește greu. AUR nu e parte a problemei, e parte a solutiei.” a spus Simion.

MAI MULT GANDUL.RO

Obține biletul gratuit la nZEB Expo 2026 București

Vă invităm la VIP Lounge în cadrul nZEB Expo, cel mai mare eveniment dedicat construcțiilor sustenabile din România, organizat la Romexpo, București între 11-14...

Recomandăm și ...

Petrișor Peiu, în plenul Parlamentului: ”România rezistă doar pentru că nu este o criză internațională. Vom avea soarta Greciei”

Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, a declarat în plenul reunit al Parlamentului, înaintea votului pentru Guvernul Veștea că România rezistă doar pentru că nu...

Kelemen Hunor anunță BOICOTUL UDMR la votul Guvernului Veștea: „Astăzi se termină o epocă. Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat!”

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a susținut un discurs extrem de critic și încărcat de avertismente sumbre în fața plenului reunit al Parlamentului, chiar înaintea...

Veștea, la ședința de învestitură: „Orice secundă fără Guvern înseamnă dezastru pentru ţară”

Premierul desemnat, Adrian Veştea, a subliniat luni, în plenul reunit al Parlamentului, importanţa unui vot de învestire pentru Executiv, menţionând că orice secundă fără...

ULTIMA ORĂ