Adrian Veștea, prima reacție după ce Cabinetul său a eșuat în Parlament: „Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa”

Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, după ce Parlamentul a respins Guvernul propus de el, că România intră într-o nouă perioadă de „nesiguranță și neliniște”. Veștea a spus că și-a făcut datoria și că a încercat să obțină sprijin prin dialog cu toate partidele dispuse să discute.

Adrian Veștea a declarat luni seară, după ce Parlamentul a respins învestirea Guvernului pe care îl propusese, că și-a îndeplinit responsabilitatea până la capăt și a avertizat că România riscă să intre într-o nouă perioadă de instabilitate politică, cu efecte asupra unor proiecte strategice.

Veștea a subliniat că și-a asumat mandatul într-un moment dificil și că a încercat să formeze un Executiv într-un interval în care România nu își permite întârzieri.

„După cum am spus-o încă din prima zi, când am fost nominalizat pentru a forma Guvernul, am tratat acest aspect cu responsabilitate. Știu că sunt 47 de zile din momentul în care a picat Guvernul. Sunt proiecte importante care nu așteaptă întârziere”, a afirmat acesta.

Premierul desemnat a invocat în special termenele privind Planul Național de Redresare și Reziliență și obiectivele de politică externă.

„Programul Național de Redresare și Reziliență are doar 70 de zile pentru a fi negociat și închis, cu foarte multe jaloane. De asemenea, accederea în OCDE este o prioritate pentru România. De asemenea, operaționalizarea proiectului SAFE reprezintă unul dintre lucrurile importante care trebuie să contribuie la securitatea României, iar ceea ce cred că este foarte important este stabilitatea și încrederea românilor”, a spus Veștea.

El a afirmat că a acceptat nominalizarea dintr-un sentiment al datoriei, deși ocupa deja o funcție obținută prin vot direct.

„Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă, pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot uninominal. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa”, a declarat premierul desemnat.

Veștea consideră că respingerea Cabinetului prelungește criza politică.

„În perioada următoare va fi tot o perioadă de nesiguranță, o perioadă de neliniște pentru români, iar ceea ce cred că este foarte necesar este ca România să ajungă într-o direcție” de stabilitate, a afirmat el.

Întrebat despre negocierile purtate inclusiv cu AUR, Adrian Veștea a spus că a considerat firesc să discute cu toate formațiunile dispuse la dialog.

„Am considerat că este necesar și responsabil, din partea mea, atâta vreme cât eram nevoit să trec acest Guvern, să stau de vorbă cu toate formațiunile politice și să le ascult punctele”, a declarat el.

Premierul desemnat a precizat că nu a făcut promisiuni în schimbul unui eventual sprijin parlamentar.

„Nu le-am promis altceva decât că voi sta permanent la discuții, voi prelua ideile bune, vom încerca să identificăm soluții cât mai bune pentru economia României, fiindcă principala problemă pe care au ridicat-o erau temele economice”, a spus Veștea.

Întrebat dacă președintele Nicușor Dan știa despre dialogul cu AUR, acesta a răspuns: „Nu am avut o astfel de decizie din partea președintelui”.

Referitor la criticile potrivit cărora nu ar fi discutat cu toate partidele parlamentare, Veștea a explicat că a răspuns doar invitațiilor primite.

„Eu am vorbit cu partidele parlamentare care mi-au solicitat acest lucru”, a spus el.

Întrebat de ce nu a mers și la USR, premierul desemnat a precizat: „La USR am fost datorită unei invitații în care mi s-a spus că au să-mi prezinte o serie de proiecte care țin de economie. La USR nu am avut niciodată o invitație și nu am avut de ce să răspund”.

Veștea a susținut că, indiferent de rezultat, și-a îndeplinit obligația politică și morală.

„Eu știu că mi-am făcut datoria. Am avut o săptămână în care am încercat să creionez un program de guvernare, să am alături de mine un Guvern responsabil care să poată să răspundă necesităților”, a afirmat el.

Întrebat dacă reprezentanții AUR i-au dat impresia că vor vota Cabinetul, Adrian Veștea a evitat să speculeze asupra intențiilor formațiunii.

„Nu a fost o decizie fermă, este decizia fiecărui partid politic”, a spus acesta.

„Consider că am conștiința împăcată, mi-am făcut datoria”.

MAI MULT GANDUL.RO

Obține biletul gratuit la nZEB Expo 2026 București

Vă invităm la VIP Lounge în cadrul nZEB Expo, cel mai mare eveniment dedicat construcțiilor sustenabile din România, organizat la Romexpo, București între 11-14...

Recomandăm și ...

„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie

Mașini scumpe, telefoane de ultimă generație, vacanțe exotice și haine de firmă. Mulți români par să creadă că aproape toată lumea din jur o...

Cupa Mondială 2026: Franţa, calificată în 16-imi, după 3-0 cu Irak. Aflat la meciul 100, Mbappe a reuşit o ”dublă”/ Meciul, întrerupt două ore din cauza vremii

Reprezentativa Franţei, vicecampioană mondială en-titre, s-a calificat în 16-imi la Cupa Mondială, după ce a învins selecţionata Irakului, scor 3-0, într-un meci disputat în...

FBI a dezvăluit complexul secret în care își pregătește viitorii agenți cibernetici

Un orășel de carton, dar cu o miză cât se poate de reală. FBI a deschis porțile unui complex secret de peste 2.000 de...

ULTIMA ORĂ