Năsui explică de ce e bine că nu a trecut de Parlament un guvern cu puteri depline

Claudiu Năsui a explicat, într-o postare pe Facebook, de ce „este un lucru foarte bun pentru România” că nu a trecut de Parlament un guvern cu puteri depline.

Claudiu Năsui susține că respingerea unui guvern cu puteri depline este benefică pentru România. El afirmă că Executivul nu mai poate modifica legile prin ordonanțe. În opinia sa, eventualele majorări de taxe vor trebui aprobate în Parlament. Claudiu Năsui spune că reducerea deficitului ar trebui realizată prin tăierea cheltuielilor, nu prin creșterea taxelor.

Mesajul lui Claudiu Năsui. Sursă foto: Facebook

Năsui: „Guvernul poate face tot ce putea face înainte, mai puțin să schimbe legea după bunul plac”

Vă reamintim că seara trecută Cabinetul Veștea a eșuat în Parlament, neîntrunind voturile necesare. Adrian Veștea ar fi trebuit să aibă minimum 233 de voturi, pentru a putea ca noul guvern să fie instalat. Din cele 212 voturi exprimate, 189 au fost „pentru” și 23 „împotrivă”.

„Faptul că nu a trecut un guvern cu puteri depline este un lucru foarte bun pentru România.

România are deja un guvern. Nu are un guvern care să mai poată da Ordonanțe, dar are un guvern.

Guvernul poate face tot ce putea face înainte, mai puțin să schimbe legea după bunul plac.

Ne aliniem astfel, involuntar, majorității țărilor din UE unde legea se face la parlament și nu la guvern.

O reformă pe care clasa politică a făcut-o fără să vrea.

Fără să vrea, dar care rezultă din blocajul politic.

Dar este foarte bine, măcar așa să mai facem și noi o reformă în adevăratul sens al cuvântului.

Iar asta, pentru statul român, este chiar o revoluție.

Cum să facă parlamentul legea și nu guvernul?

E foarte bine pentru că creșterile de taxe de obicei vin prin ordonanțe sau asumări de răspunderi. Niciuna nu mai poate fi folosită.

Acum vrei să mai crești taxele? Trebuie să treci prin parlament. Iar asta este mult mai greu.

Dacă actualul guvern va vrea să mai scadă deficitul, chiar va trebui să taie cheltuieli”, a scris Claudiu Năsui pe Facebook.

Sursă foto: Mediafax Foto, Facebook

MAI MULT GANDUL.RO

Obține biletul gratuit la nZEB Expo 2026 București

Vă invităm la VIP Lounge în cadrul nZEB Expo, cel mai mare eveniment dedicat construcțiilor sustenabile din România, organizat la Romexpo, București între 11-14...

Recomandăm și ...

Construcții dărâmate și proteste masive. Revolta pornită în Albania de stațiunea de lux a familiei lui Trump vrea acum să demoleze sistemul politic

Protestatarii vor nu doar sistarea proiectului turistic din zonele protejate ale țării, dar cer și demisia premierului Edi Rama și a liderului opoziției, scriu...

Nicușor Dan, despre consultările cu partidele: Le voi cere înțelegeri pe o majoritate, și nu justificări că nu o pot realiza

Preşedintele Nicuşor Dan anunţă, marți, înainte de întâlnirea cu partidele că în consultările de astăzi, le va cere partidelor să revină la dialog şi...

UPDATE – Timişoara: Percheziţie la locuinţa unui bărbat care s-a dat drept fostul şef al ANPC Cristian Popescu Piedone şi a făcut un aşa-zis control la un magazin/ El...

Poliţiştii din Timişoara au făcut, marţi, o percheziţie la locuinţa unui bărbat de 32 de ani, cunoscut pe TikTok, după ce acesta a publicat...

ULTIMA ORĂ