Mai mult de 15% dintre tinerii români trăiesc în sărăcie extremă, conform Eurostat. Procentul este de aproape trei ori mai mare decât media europeană. Este, de altfel, și motivul pentru care foarte mulți români continuă să plece la muncă în străinătate. În satele din Moldova, nu este uliță fără localnici care fie au plecat deja, fie plănuiesc să plece peste hotare. „Aici, doar să trăiești de zi cu zi, dar nu poți să pui un ban deoparte”, mărturisește o femeie stabilită de ani buni în Italia.
MAI MULT DIGI 24



