Daniel David a recunoscut motivul care l-ar determina să demisioneze. „Dacă nu, nu am să fiu ministru”

”Analfabetismul funcțional e o problemă de securitate națională”, spune ministrul Daniel David.  Potrivit ministrului David, în luna mai, va prezenta un raport referitor la starea sistemului românesc de educație și o serie de politici educaționale.

”Voi prezenta un raport foarte obiectiv despre starea sistemului românesc de educaţie şi cercetare în luna mai. Şi după acel raport, eu voi spune ce va trebui făcut pentru că problema asta devine o problemă de securitate naţională, când tu scoţi aproape jumătate din absolvenţii de liceu îi scoţi în zona de analfabetism funcţional, nu mai este o problemă aşa, corectăm ceva cândva, e o problemă de securitate naţională”, a declarat Daniel David, ministrul Educaţiei, citat de Puterea.ro.

În condițiile în care nimeni nu își va asuma responsabilitatea, ministrul David anunță că va demisiona.

Ministrul Educaţiei anunță noi planuri cadru pentru liceu. Vor intra în vigoare din anul 2026-2027

„Dacă după ce voi spune aceste lucruri şi voi prezenta acele politici educaţionale, cineva şi le va asuma, o să mai fiu ministru, dacă nu, nu am să fiu ministru”, a precizat ministrul.

De asemenea, o mențiune specială a făcut ministrul în legătură cu învățământul din mediul rural.

„Cred că în zona rurală ne trebuie o schimbare completă. Ce avem acum nu mai poate continua. Toată lumea spune: hai să ducem școli, microbuze. După mine este o greșeală. Noi încă avem mulți copii în mediul rural, mulți”, a declarat acesta, conform Agerpres.

Ministrul David susține ideea înființării unor campusuri în mediul rural.

„Dar nu mai este ca pe vremea lui Spiru Haret, când erau concentrați și când făceai o clasă aveai 30-40 de copii în toate comunele. Acum ai școli cu șapte-opt copii, cu 10, cu 4. Ai profesori care țin simultan lecțiile la niveluri diferite. N-ai cum să asiguri calitate, nu se poate. […] Ce se pilotează în acest moment la nivelul ministerului n-a fost ideea mea, dar îmi place, o întăresc și dau bani în direcția respectivă, este ideea unor campusuri în mediul rural. Adică, pe o arie, și hotărâm, nu știu, 50-70-100 de km, îi aduci pe toți copiii într-un campus în care nu mai sunt 10, sunt 50 sau sunt 70, în care poți să duci profesori de calitate pe care să-i plătești bine, în care poți asigura masă sănătoasă, dacă e nevoie și cazare”, mai spune ministrul.

Ministrul Educației pune piciorul în prag: ”Nu mai putem continua cu sistemul educațional de acum. Este o problemă de securitate națională”

MAI MULT REALITATEA

Obține biletul gratuit la nZEB Expo 2026 București

Vă invităm la VIP Lounge în cadrul nZEB Expo, cel mai mare eveniment dedicat construcțiilor sustenabile din România, organizat la Romexpo, București între 11-14...

Recomandăm și ...

Cupa Mondială 2026: Jucători iranieni au primit permisiunea de a intra în Statele Unite cu două zile înainte de meciul împotriva Egiptului

Statele Unite vor relaxa restricţiile impuse echipei iraniene în timpul Cupei Mondiale, permiţându-le să ajungă la Seattle cu două zile înainte de următorul meci...

700.000 de concedieri dintr-o lovitură: Roboții preiau livrările unui gigant chinez

Fondatorul gigantului chinez de comerț electronic JD.com spune că livrările vor fi realizate în viitor de roboți și că mii de angajați trebuie recalificați...

Germania – Traficul feroviar a fost suspendat în toată ţara din cauza unei defecţiuni a reţelei radio

Traficul feroviar german a fost complet întrerupt marţi seara din cauza unei defecţiuni majore a sistemului de radiocomunicaţii digitale GSM-R, utilizat de Deutsche Bahn...

ULTIMA ORĂ