România poate fi securiza Marea Neagră. MApN ia bani prin SAFE ca să reducă datoriile Şantierului Naval Mangalia

Şantierul Naval Mangalia reprezintă pentru Ministerul Apărării un punct strategic foarte important în ceea ce opriveşte apărarea României. Numai că acesta se află într-o situaţie nu tocmai plăcută, având în vedere datoriile mari şi faptul că nimeni nu vrea să-l preia pentru a-l repune în funcţionare. 

Potrivit surselor din cadrul Ministerului Apărării, şantierul înregistrează datorii de 160 de milioane de euro, în timp ce valoarea acestuia ajunge la 85 de miloane de euro.

Problema cea mare o reprezintă faptul că nu există niciun investitor dispus s-o preia în condiţiile actuale, iar cei de la DAMEN nu au fost de acord, până acum, cu condiţiile statului român.

La nivelul ministerului, s-a luat decizia de reducere a acestui decalaj prin intermediul fondurilor SAFE, bani pe care România îi va contracta de la Comisia Eueropeană pentru 25 de proiecte, a căror valoare totală ajunge la 11, 7 miliarde de euro.

Aceleaşi surse din minister au mai spus că dacă nu vor veni nişte comenzi majore, şantierul nu are nicio şansă de supravieţuire, în condiţiile în care numai salariile angajaţilor ajung la 3 milioane de euro lunar, restanţe. În acest fel,  România poate pierde un activ foarte important dacă nu va fi reabilitat urgent.

Potrivit celor din minister, „cineva a păcălit major statul român”. iar exemplul folosit a fost acela că se cumpăra la jumătate un produs care avea valoarea,  la vânzare,  de 100 de lei, în timp ce costurile de producţie ajungeau la 70 lei.

În urma situaţiei identificate la nivelul şantierului, au fost înaintate o serie de plângeri la Parchet, însă lucrurile încă nu s-au mişcat în vreo anume direcţie, mai spun aceleaşi surse.

România poate deveni un important hub de securitate la Marea Neagră, aşa cum, potrivit discuţiilor purtate la nivel de NATO, însă este nevoie ca şi infrastrcutura să corespundă cerinţelor impuse în astfel de situaţii.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Angajaţii Şantierului Naval 2 Mai Mangalia îşi primesc salariile. Anunţul a fost făcut de ministrul Radu Miruţă

PROTEST la Ministerul Economiei. Angajații Damen Mangalia ies în stradă pentru salariile restante: Șantierul e în colaps

MAI MULT GANDUL.RO

Obține biletul gratuit la nZEB Expo 2026 București

Vă invităm la VIP Lounge în cadrul nZEB Expo, cel mai mare eveniment dedicat construcțiilor sustenabile din România, organizat la Romexpo, București între 11-14...

Recomandăm și ...

Trump a petrecut un deceniu construind relații cu liderii naționaliști din Europa. Acum, mulți dintre ei se distanțează de el

Extrema dreaptă europeană se distanțează de președintele SUA. Sprijinul din partea lui Trump este acum perceput ca un factor toxic din punct de vedere...

Valul de căldură se intensifică în Europa / Franța a înregistrat cea mai călduroasă zi din istorie

Franța a înregistrat marți cea mai călduroasă zi din istoria măsurătorilor meteorologice naționale, în timp ce un val de căldură timpuriu afectează o mare...

Pericolul ivermectinei în oncologie: Tot mai mulți pacienți renunță la chimioterapie pentru un mit promovat de celebrități. Ce spun medicii

Tot mai mulți pacienți oncologici încep să ceară sau să folosească ivermectină, un medicament antiparazitar utilizat în mod obișnuit în medicina veterinară și pentru...

ULTIMA ORĂ