Mark Rutte, mesaj dur pentru tinerii ruși care vor să plece în Ucraina: „Veți fi lăsați în noroi să muriți”

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a transmis un avertisment tinerilor ruși și familiilor acestora, în care a spus că cei trimiși să lupte în Ucraina riscă să fie abandonați pe front dacă sunt răniți, scrie TVP World.

Declarațiile au fost făcute miercuri, la Kiev, în cadrul unei conferințe de presă comune cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski, după discuțiile dintre cei doi lideri.

„Vi se vinde o afacere proastă. Bărbați ca voi care se alătură luptei; nu veți fi antrenați. Echipamentul pe care vi-l vor oferi este sub standarde. Există o șansă foarte mare să muriți sau să fiți răniți cât timp sunteți acolo. Și sunt șanse mari ca, dacă sunteți răniți, să fiți lăsați să suferiți în noroi și să muriți.”, a declarat Rutte, adresându-se tinerilor ruși.

Șeful NATO a vorbit și despre pierderile suferite de armata rusească în războiul din Ucraina, pe care le-a descris drept „absolut uluitoare”. Potrivit acestuia, Rusia pierde peste 30.000 de militari în fiecare lună.

El a comparat situația actuală cu războiul purtat de Uniunea Sovietică în Afganistan în anii 1980. Rutte a spus că Moscova pierde acum într-o singură lună mai multe trupe decât a pierdut URSS în cei zece ani de conflict din Afganistan.

„Așadar, atunci când vorbim despre zeci de mii de victime rusești, nu este vorba despre ceva abstract”, a spus Rutte. „Probabil veți fi dumneavoastră.”

MAI MULT MEDIAFAX

Obține biletul gratuit la nZEB Expo 2026 București

Vă invităm la VIP Lounge în cadrul nZEB Expo, cel mai mare eveniment dedicat construcțiilor sustenabile din România, organizat la Romexpo, București între 11-14...

Recomandăm și ...

Sibiu: Un muncitor străin a murit după ce a căzut de la o înălţime de 12 metri, pe şantierul A3

Un bărbat de 64 de ani, cetăţean străin, a murit, joi, după ce a căzut de la o înălţime de 12 metri, pe şantierul...

Percheziții la o clinică privată din Ploiești, într-un dosar de decontare a unor servicii fictive. Prejudiciu de 2,4 milioane de lei

Polițiștii și procurorii au făcut percheziții la o clinică privată din Ploiești, 17 persoane fiind suspectate că au participat la decontarea fictivă a unor...

Pasărea Phoenix din fotbalul românesc! FCU Craiova renaște în Liga a 4-a. Mititelu refuză să accepte înfrângerea după verdictul CEDO

Curtea Europeană a Drepturilor Omului a concluzionat că dreptul lui Adrian Mititelu de a se adresa instanțelor nu a fost încălcat.

ULTIMA ORĂ