Adrian Veștea a ajuns la sediul AUR. Au început negocierile cu George Simion pentru susținerea Guvernului în Parlament

Adrian Veștea a ajuns la sediul AUR, la ora 18:13, dar a ales o intrare prin spate. Premierul desemnat de Nicușor Dan a început negocierile cu liderul AUR pentru susținerea Guvernului în Parlament.

Veștea a ajuns la sediul AUR la ora 18:13. Premierul desemnat a ales o intrare prin spate

Adrian Veștea a ales o intrare prin spate, pentru a evita dialogul cu presa, înaintea discuțiilor cu George Simion. Jurnaliștii s-au mobilizat în fața sediului AUR imediat după anunțul premierului desemnat. SPP-iștii lui Veștea au parcat mașinile într-o zonă ferită de presă.

Jurnaliștii s-au strâns în fața sediului AUR.

Veștea a răspuns invitației publice pe care Simion a făcut-o azi. Liderul AUR a  cerut ca votul pentru cabinetul lui Veștea să fie solicitat de către președintele Nicușor Dan și de către premierul desemnat, iar cererea sa a primit un răspuns câteva ore mai târziu, când Veștea a anunțat, pe pagina sa de Facebook, că este un om al dialogului și că înțelege responsabilitatea care îi revine de a pune stop ”haosului politic”, motiv pentru care va avea o discuție cu liderul AUR.

„Sunt un om al dialogului și al consensului.
Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion.
Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a scris premierul desemnat, Adrian Veștea, pe Facebook.

Simion a cerut ca Nicușor Dan sau Adrian Veștea să îi solicite public votul

Simion a cerut public ca Veștea să meragă la sediul partidului AUR, pentru discuții, având în vedere contextul politic actual, în care voturile formațiunii sunt necesare pentru ca Guvernul Veștea să treacă.

Îl așteptăm la sediul partidului pe domnul Adrian Veștea, îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu. Să spună public dacă parlamentarii AUR mai sunt extremiști, că în ultimele săptămămâni am văzut că suntem patrioți.

Eu fac un apel la Adrian Veștea să predea mandatul sau să amâne votul, pentru că acest cabinet nu va avea susținerea a 233 de parlamentari. Nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală. Și la ora 20:00 îl așteptăm la sediul partidului”, a solicitat George Simion.

MAI MULT GANDUL.RO

Obține biletul gratuit la nZEB Expo 2026 București

Vă invităm la VIP Lounge în cadrul nZEB Expo, cel mai mare eveniment dedicat construcțiilor sustenabile din România, organizat la Romexpo, București între 11-14...

Recomandăm și ...

AUR va arăta că este „un partid responsabil” dacă votează Guvernul Veștea, spune Sorin Cîmpeanu după negocieri: „Nu s-a discutat despre funcții”

Discuția dintre premierul desemnat și AUR a fost una „constructivă, în care s-a înțeles nevoia României de a avea un Guvern stabil”, a declarat...

Proaspăt ieșită din cel mai mare IPO din istorie, SpaceX anunță că vinde obligațiuni pentru plata datoriilor. Acțiunile cad

După ce tocmai a obținut încasări istorice în urma celei mai mari listări din istorie, SpaceX are nevoie să strângă și mai mulți bani,...

Aliatul-cheie al lui Pedro Sanchez, condamnat la 24 de ani de închisoare pentru corupție. Premierul spaniol, presat să demisioneze

Curtea Supremă a Spaniei l-a condamnat luni pe fostul ministru al Transporturilor, Jose Luis Abalos, unul dintre cei mai apropiați aliați ai premierului Pedro...

ULTIMA ORĂ