Adrian Veștea a ajuns la sediul AUR. Încep negocierile cu George Simion pentru susținerea Guvernului în Parlament

Adrian Veștea a ajuns la sediul AUR, la ora 18:13, dar a ales o intare prin spate. Premierul desemnat de Nicușor Dan a început negocierile cu liderul AUR pentru susținerea Guvernului în Parlament.

Veștea a ajuns la sediul AUR

Veștea a răspuns invitației publice pe care Simion a făcut-o azi. Liderul AUR a  cerut ca votul pentru cabinetul lui Veștea să fie solicitat de către președintele Nicușor Dan și de către premierul desemnat, iar cererea sa a primit un răspuns câteva ore mai târziu, când Veștea a anunțat, pe pagina sa de Facebook, că este un om al dialogului și că înțelege responsabilitatea care îi revine de a pune stop ”haosului politic”, motiv pentru care va avea o discuție cu liderul AUR.

„Sunt un om al dialogului și al consensului.
Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion.
Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a scris premierul desemnat, Adrian Veștea, pe Facebook.

Simion a cerut ca Nicușor Dan sau Adrian Veștea să îi solicite public votul

Simion a cerut public ca Veștea să meragă la sediul partidului AUR, pentru discuții, având în vedere contextul politic actual, în care voturile formațiunii sunt necesare pentru ca Guvernul Veștea să treacă.

Îl așteptăm la sediul partidului pe domnul Adrian Veștea, îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu. Să spună public dacă parlamentarii AUR mai sunt extremiști, că în ultimele săptămămâni am văzut că suntem patrioți.

Eu fac un apel la Adrian Veștea să predea mandatul sau să amâne votul, pentru că acest cabinet nu va avea susținerea a 233 de parlamentari. Nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală. Și la ora 20:00 îl așteptăm la sediul partidului”, a solicitat George Simion.

MAI MULT GANDUL.RO

Obține biletul gratuit la nZEB Expo 2026 București

Vă invităm la VIP Lounge în cadrul nZEB Expo, cel mai mare eveniment dedicat construcțiilor sustenabile din România, organizat la Romexpo, București între 11-14...

Recomandăm și ...

Alexandru Rogobete: „Îmi doresc ca la Ministerul Sănătății să continui reformele pe care le-am început”

Alexandru Rogobete a efectuat o serie de declarații, la Parlament, în cursul după-amiezii de luni, 22 iunie 2026. El a menționat că rămâne de...

Alexandru Rogobete: „Îmi doresc ca la Ministerul Sănătății să continui reformele pe care le-am început”

Alexandru Rogobete a efectuat o serie de declarații, la Parlament, în cursul după-amiezii de luni, 22 iunie 2026. El a menționat că rămâne de...

Țara preferată de mii de români pentru vacanța de vară, lovită de scumpiri. Cât au crescut prețurile

Croația rămâne una dintre destinațiile preferate pentru vacanțele de vară ale turiștilor din regiune, însă valul global de scumpiri își face simțită prezența și...

ULTIMA ORĂ