Ilie Bolojan susține că folosirea numelui PNL de către miniștrii din guvernul Veștea este o încălcare a Constituției

Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat luni seară că invocarea numelui PNL de către miniștrii din guvernul Veștea reprezintă „o încălcare a Constituției”. Acesta a precizat că a transmis o notificare în acest sens conducerii Parlamentului.

Bolojan: ”Ceea ce au făcut cei care au depus lista de guvern e o formă de abuz”

Bolojan acuză că folosirea numelui PNL în lista guvernului depusă de Veștea reprezintă un abuz, că PNL nu susține acest guvern și că menționarea partidului în componența politică a executivului este incorectă. Potrivit lui Bolojan, situația reprezintă o încălcare a Constituției, deoarece nu este clară compoziția politică reală a guvernului. Premierul demis a explicat că această problemă ar putea crea complicații în cazul unei eventuale remanieri guvernamentale.

Ceea ce au făcut cei care au depus lista de guvern e o formă de abuz. E vorba despre folosirea numelui unui partid care, așa cum am notificat conducerea Parlamentului, nu e susținut de PNL. E o încălcare a Constituției pentru că nu e clar care e compoziția politică a guvernului.

Va naște probleme într-o posibilă remaniere. Noi am cerut conducerii camerelor să corecteze rapid aceste date, să elimine orice referire la PNL. E un abuza ce s-a făcut”, a declarat Bolojan.

MAI MULT GANDUL.RO

Obține biletul gratuit la nZEB Expo 2026 București

Vă invităm la VIP Lounge în cadrul nZEB Expo, cel mai mare eveniment dedicat construcțiilor sustenabile din România, organizat la Romexpo, București între 11-14...

Recomandăm și ...

Sorin Grindeanu: „PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR”

PSD nu fuge de responsabilitatea guvernării dacă președintele Nicușor Dan îi va încredința mandatul în urma unor noi consultări, a declarat liderul partidului, Sorin...

SURSE Guvernul format de Adrian Veștea a picat cu 207 voturi. Cabinetul premierului desemnat nu a obținut voturile necesare învestirii

Plenul reunit al Parlamentului a dezbătut și a votat luni seara solicitarea de învestire a Guvernului condus de Adrian Veștea.

”Felicitări, George Simion, ai dat şah şi mat!” Ce le-a transmis Kelemen Hunor parlamentarilor înainte de votul pentru Guvernul Veştea

Kelemen Hunor, președintele UDMR, a avut un discurs dur la adresa partidelor care susțin Guvernul Veştea.

ULTIMA ORĂ