Kelemen Hunor explică de ce UDMR nu votează Guvernul Veștea: „Există un principiu simplu: să nu faci altora ceea ce nu ai vrea să ți se facă ție”

Kelemen Hunor a explicat duminică într-un discurs susținut la Adunarea Delegaților UDMR Mureș de ce formațiunea politică pe care o conduce a luat decizia să nu voteze Guvernul Veștea. Liderul UDMR a invocat precedentul periculor al intervenției din exterior în viața unui partid, după ce Nicușor Dan l-a desemnat premier pe Adrian Veștea fără să consulte sau să anunțe PNL.

„Există un principiu simplu: să nu faci altora ceea ce nu ai vrea să ți se facă ție. Nu ne-am poziționat împotriva lui Ilie Bolojan și nici împotriva Președintelui. Însă atunci când se intervine din exterior în viața unui partid, așa cum s-a întâmplat în cazul Partidului Național Liberal, consider că avem obligația de a respinge un asemenea precedent”, a spus Kelemen Hunor.

„UDMR nu a acceptat niciodată să intre în conflictele dintre partidele românești”

Șeful UDMR a mai evocat și intenția formațiunii de a nu intra în conflictele dintre partidele românești.

„UDMR nu a acceptat niciodată să intre în conflictele dintre partidele românești. Și acum am fi putut să ne aliniem foarte clar unei tabere sau celeilalte. Pe termen lung însă, am fi avut doar de pierdut”, a mai declarat liderul UDMR.

Veștea are nevoie de 233 de voturi. AUR anunță că nu-l votează

Guvernul Veștea e susținut formal de PSD și de aripa puciștilor liberali. PNL, USR, UDMR și SOS au anunțat că nu vor vota învestirea guvernului. Totuși, ca să treacă de Parlament, Guvernul Veștea are nevoie de voturi de la AUR. Petrișor Peiu, a transmis într-o postare pe rețelele sociale, că votarea Cabinetului Veștea de către parlamentarii formațiunii ar aduce „prăbușirea” partidului.

„Nicușor Dan și PSD s-au pus în situația dificilă de a propune un Guvern care nu poate să treacă de votul Parlamentului. Singura ieșire pe care au găsit-o este de a presa AUR să voteze învestirea Guvernului. Dar asta ar aduce prăbușirea partidului AUR. Întrebarea logică este: de ce s-ar autodistruge AUR pentru a salva PSD?”, a scris Petrișor Peiu pe Facebook.

MAI MULT GANDUL.RO

Obține biletul gratuit la nZEB Expo 2026 București

Vă invităm la VIP Lounge în cadrul nZEB Expo, cel mai mare eveniment dedicat construcțiilor sustenabile din România, organizat la Romexpo, București între 11-14...

Recomandăm și ...

Captură record de droguri în Australia: Poliția a confiscat 2,7 tone de cocaină dintr-un sistem de buncăre subterane

Poliția australiană a realizat cea mai mare captură de cocaină din istoria țării, confiscând 2,7 tone de droguri în urma unor percheziții într-un sistem...

România ar putea scoate miliarde din economia subterană pe „modelul Italian”: aministie și titluri de stat la supermarket

Una dintre cele mai mari şi mai urgente mize financiare ale noului guvern o reprezintă scoaterea la lumină a economiei subterane, a zecilor de...

Școala de Vară GPeC 26 – 30 august 2026: 4 zile de cursuri de E-Commerce și Digital Marketing, networking și inspirație

PARTENERIAT. 4 zile de know-how aplicat, inspirație și conexiuni valoroase, alături de Comunitatea GPeC și unii dintre cei mai apreciați specialiști din E-Commerce și...

ULTIMA ORĂ