Patru operaţii de transplant hepatic, renal şi de cornee au avut loc în spitale din Bucureşti, după ce, vinerea trecută, medicii de la Spital Clinic Judeţean de Urgenţă din Oradea au prelevat organele unui pacient aflat în moarte cerebrală, a cărui familie a fost de acord cu donarea. „Dincolo de efortul medical şi de precizia chirurgicală, reuşita de vineri este, înainte de toate, o dovadă profundă de umanitate”, transmit oficialii Agenţiei Naţionale de Transplant.
MAI MULT NEWS.RO



