Fostul preşedinte prorus al Republicii Moldova Igor Dodon afirmă că autorităţile de la Bucureşti au admis iniţierea procedurilor ”pentru a pregăti anexarea teritorială a Republicii Moldova, aşa-zisa Unire”. El adaugă că este de văzut reacţia autorităţilor de la Chişinău. ”Este regretabil că politicienii din România au lansat o astfel de politică imperialistă, care riscă să certe ambele ţări. Şi este ruşinos că politicienii de la conducerea Moldovei tac sau aprobă tacit expansionismul teritorial românesc”, susţine el.
MAI MULT NEWS.RO



