Traficul feroviar a fost complet blocat, marți seara, pe întreg teritoriul Germaniei, iar în unele zone perturbările au persistat până dimineață. Motivul: aparent, o interferență radio în sistemul GSM-R a provocat oprirea tuturor trenurilor, de mărfuri și de pasageri, în cea mai apropiată gară, timp de aproape două ore. Traficul s-a reluat treptat, pe un sistem de back-up, dar tot nu este clar ce anume a provocat defecțiunea, și de aceea urmează o amplă anchetă, scriu focus.de, Bild, Der Spiegel și dpa.
MAI MULT DIGI 24





